.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

25 czerwca 2017

Jak podwoić prędkość czytania w ciągu kilku zaledwie minut ćwiczeń?

Przeciętna prędkość czytania u dorosłego człowieka wynosi około 200 słów na minutę. Poprzez regularny trening, stosując kilka prostych technik, można znacznie zwiększyć prędkość czytania bez zmniejszenia stopnia zrozumienia tekstu.

Użyj długiego, wąskiego wskaźnika (ołówka, pałeczki), umieść go pod czytaną linią i przesuwaj płynnie ruchem jednostajnym wzdłuż czytanego tekstu. Sama określ maksymalne tempo przesuwania wskaźnika, utrzymując koncentrację i zrozumienie tekstu.

W pewnym momencie zauważysz, że nie potrzebujesz używać wskaźnika od samego początku do samego końca danej linijki, gdyż mózg wcześniej zarejestruje określony zakres słów. Wykorzystywana jest tu właściwość wzroku, jaką jest widzenie obwodowe. Oczy są w stanie postrzegać od pięciu do sześciu słów jednocześnie. Z łatwością zatrzymują się za początkiem i przed końcem każdej linijki, obejmując w ten sposób informacje, znajdujące się „z boku”. Oznacza to, że możesz przeczytać całą linijkę przy krótszym ruchu gałek ocznych.

Po chwili treningu skróć zakres wskazywanego ołówkiem tekstu do zaledwie kilku słów na środku danej linijki i od razu przejdź do linijki znajdującej się pod spodem, również przesuwając tylko wzdłuż kilku środkowych słów. Tempo czytania znacznie przyspieszy.

W kolejnym etapie nauki szybkiego czytania należy pozbyć się nawyku bezgłośnego wymawiania słów.  Mamy tendencje podczas bezgłośnego czytania do mimowolnego poruszania wargami. Jest to nawyk zakorzeniony już w dzieciństwie poprzez stosowane w szkołach metody nauki czytania.  Nie zawsze może się to udać, nie tracąc poziomu zrozumienia tekstu. Można jednak próbować stopniowo eliminować ten nawyk, tak aby pełne zrozumienie tekstu nie było od niego zależne.

Stosując powyższe zalecenia z pewnością zauważysz w krótkim czasie, jak zwiększyła się efektywność studiowanej treści. W tym miejscu muszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że w czasie szybkiego czytania, tracimy możliwość refleksji, która zwykle wiąże się z określoną potrzebą, dla której czytamy dany tekst. Czasem pojawiają się wspomnienia, porównania,  analogia do  posiadanej już wiedzy. Nie przejmuj się, jeśli twoje tempo czytania nie satysfakcjonuje cię.  Pamiętaj, że wzbogaca cię każda forma czytania.
Zobacz inne artykuły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz