.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

28 czerwca 2017

Mnemonika – otwórz drzwi do swojej super pamięci!

Mnemonika (inaczej mnemotechnika) to zbiór technik wspomagających sprawne i trwałe zapamiętywanie.

Mneme  w języku greckim oznacza pamięć. Pochodzenie słowa mnemonika z greckiego słowa mneme nie jest przypadkowe. To właśnie starożytni Grecy opracowali system, dzięki któremu zapamiętywali  duże ilości informacji. W czasach, gdy nie posługiwano się biegle słowem pisanym, umiejętności te były niezwykle przydatne.

Grecy intuicyjnie wiedzieli, że podstawowym narzędziem do super pamięci jest wyobraźnia i skojarzenia.   Przyswajanie informacji jest dość proste, jeżeli zbudujesz w myślach obraz.  Im bardziej żywy i niezwykły, tym łatwiej i szybciej zadziała zasada skojarzenia i odtworzenia zapamiętywanej treści.  Tworzone obrazy muszą zawierać kilka poniższych elementów i zasad ich tworzenia:

1. Obraz pozytywny – dodatek elementu przyjemnej emocji i dobrego nastawienia do budowanej sceny spowoduje, że chętnie do niej sięgniesz pamięcią.

2. Ruch i barwa – im bardziej „żywy” obraz, im więcej jaskrawych kolorów, tym bardziej pobudzisz swoje komórki mózgowe do pracy.

3. Absurdalność i humor – buduj sceny absolutnie nierealne i groteskowe, niech cię rozśmieszają i są pełne absurdu, wykorzystuj elementy erotyki.

4. Łączenie scen – każdy obraz musi mieć wspólny łącznik, niech powstaje żywa akcja pełna groteski i humoru.

Powiedzmy, że chcesz zapamiętać listę zakupów. Codziennie pojawiają się jakieś braki w lodówce. Co zwykle robisz? Sięgasz po kartkę i długopis i żmudnie budujesz listę zakupów. A może by tak skorzystać z możliwości naszego mózgu i na bieżąco budować i codziennie rozbudowywać niezwykłą scenę, która rozgrywa się w głowie?

Oto lista zakupów. Spróbuj ułożyć swój scenariusz wydarzeń.
kiełbasa
farba do włosów
jabłka
żarówka do lampki
mydło
mleko
mąka

A oto mój. Wyobrażam sobie, że kiełbasa przybrała postać dziewczyny o bujnej fryzurze. Stoi właśnie przed lustrem i farbuje włosy farbą, której potrzebuję. Jej piersi to dwa piękne jabłka. Nagle gaśnie światło. Przepaliła się żarówka w ulubionej lampce i wyłączył się bezpiecznik.. Dziewczyna-kiełbasa z farbą na włosach idzie teraz po ciemku do skrzynki z bezpiecznikami. Nie zauważyła, że na podłodze leży mydło, weszła na nie, poślizgnęła się i jadąc po podłodze z łazienki do kuchni potrąciła butelkę z mlekiem. Mleko się wylało. Jadąc ślizgiem po białej kałuży  wpadła na szafkę, na której leżała otwarta paczka makaronu i mąki. Oczywiście makaron się rozsypał. Zapal teraz światło w kuchni i rozejrzyj się  po tym bałaganie. Pamiętasz, co masz kupić?
Oczywiście całą scenę możesz dalej rozbudowywać o nowe pozycje na twojej mentalnej liście zakupów.

W ten sposób zbudowana lista jest w twoim zasięgu cały czas. Ile razy, jadąc do sklepu zapomniałaś zabrac ze sobą swojej listy? Teraz nie musisz się o to martwić.

Bibliografia:  „Pamięć na zawołanie” Tony BuzanZobacz inne artykuły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz