.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

13 czerwca 2017

Odmienne stany świadomości – czym są i jak są wykorzystywane w technikach manipulacji

Techniki stosowane w celu  kontrolowania myśli i wpływania na podejmowane decyzje są we współczesnym świecie potężnym narzędziem, wykorzystywanym nie tylko przez sprzedawców, świat reklamy, polityków ale również przez ludzi  stojących za tzw „kurtyną”. Ich przywódcza moc ma globalny zasięg i wpływ na świat wielkiego biznesu, polityki oraz kierunki rozwoju państw.  Za pośrednictwem podawanych w mediach informacji budujemy nasze postrzeganie świata. Kupujemy produkty, które, wydaje nam się, już znamy, tylko dlatego, że je widzieliśmy w dobrze skrojonej reklamie. Popieramy polityków opierając się często na ich autoprezentacji a nie programie wyborczym.


Choć brzmi to trochę przerażająco, uleganie wpływom nie jest niczym niezwykłym. Tak działa nasz mózg. Wszyscy ulegamy różnym technikom manipulacji.  Opierają się one na Programowaniu Neuro Lingwistycznym (NLP), które jest w stanie kontrolować umysł człowieka za pomocą odpowiednich strategii i wzorców. NLP bazuje na naszych ograniczeniach umysłu, które wykorzystują specjaliści od NLP, aby wpłynąć na nasz sposób myślenia.

Rozważmy zatem jedno z podstawowych właściwości funkcjonowania umysłu, które służą za podstawę takich technik.

Ludzki mózg pracuje na różnych częstotliwościach. Można dokonać ich pomiaru za pomocą powszechnie stosowanych w medycynie urządzeń tzw. encefalografów. Badanie – encefalografia (EEG) pokazuje aktywność neuronów kory mózgowej. W warunkach fizjologicznych powstają fale mózgowe o częstotliwości w zakresie 1–100 Hz.
W zależności od ich przeważającego zakresu zmienia się nasza świadomość.

Fale gamma – występują w zakresie częstotliwości 26 – 100 Hz i więcej. Są najmniej poznane, ponieważ dopiero od niedawna naukowcy dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwala mierzyć ten stan aktywności mózgu. Pojawiają się w trakcie intensywnego myślenia, gdy mózg musi przetworzyć i zsynchronizować różne procesy w różnych miejscach.

Fale gamma charakteryzują myślenie integracyjne i procesy skojarzeniowe wiążące różne rodzaje percepcji: wzrokową, słuchową, czuciową itp. Występują podczas aktywności ruchowej. Dzięki falom mózgowym gamma z masy informacji docierających do nas w każdej sekundzie możemy stworzyć w głowie spójny obraz świata. Wiadomo też, że fale gamma w określonym zakresie (ok. 40 HZ)  są niezwykle korzystne, powiązane są z naszą wolą a co z tym idzie, nasza ocena rzeczywistości jest optymalna.

Fale beta mają częstotliwość od 14 do 30 Hz. To normalny stan naszego mózgu podczas codziennej aktywności. Mózg pracuje w tym stanie podczas logicznego, analitycznego myślenia, czytania, uczenia się, wykonywania mniej lub bardziej zaawansowanych czynności. Koncentracja fal beta następuje w chwili niepokoju i strachu. Lęki te są często irracjonalne, wywoływane przez czynniki zewnętrzne.

Pod wpływem negatywnych emocji jesteśmy bardziej skłonni podejmować decyzje chroniące nas lub naszych bliskich przed bliżej nieokreślonym niebezpieczeństwem.
Informacje, które są nam podawane, wywołujące emocje związane z lękiem powodują, że szukamy przynależności do różnych grup społecznych.  Nie sposób nie zauważyć w tym miejscu, że na tym opierają się niektóre religie.

Fale alfa (ok. 8 do 13 Hz) pojawiają się w stanie odprężenia ciała, medytacji, gdy pochłaniają nas marzenia.  Pojawiają się tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu, kiedy mamy jeszcze zamknięte oczy.  Fale alfa wywołują wiele procesów naprawczych w organiźmie  dzięki całkowitej redukcji stresu. W tym stanie świadomości stajemy się kreatywni, uważni, otrzymujemy wgląd w głębsze pokłady naszej podświadomości, przeżytych traum i ich oddziaływania na obecne życie. Łatwiej przyswajamy nowe informacje.

Istnieje wiele metod, które sprzyjają nauce pozostawania jak najdłużej w pełnej świadomości przy tej częstotliwości fal mózgowych. Świadomość w stanie alfa sprzyja synchronizacji obu półkul mózgowych,  uczy samokontroli umysłu i ma bardzo praktyczne zastosowania. Porządkuje myśli i uwalnia emocje. Dzięki temu, że nabieramy w tym stanie dystansu, sprzyja rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu właściwych decyzji. 

Badaniem wypływu pozostawania w stanie alfa zajmował się już w latach 40-tych Jose Silva - amerykański samouk parapsychologii. Silva jest twórcą nowej gałęzi nauki o nazwie psychoorientologia oraz programu samokontroli umysłu Metodą Silvy. Jak sam twierdził odkrycie, że inteligencja ludzka jest w stanie nauczyć się świadomego funkcjonowania przy częstotliwościach mózgu typu alfa i theta, przejdzie do historii jako jedno z najważniejszych odkryć ludzkości.
Więcej o metodzie kontroli umysłu Silvy – w artykule

Właściwie wykorzystywana umiejętność pozostania w stanie alfa może nam przynieść wiele korzyści. Warto jednak pamiętać, że w stanie takiego odprężenia z łatwością przyjmujemy różne sugestie. Jesteśmy bardziej podatni na wskazówki dotyczące podejmowanych decyzji.
Nie bez powodu w sklepach spacerując między pólkami, czy wieszakami z odzieżą słuchamy spokojnej muzyki, która wprowadza nas w stan relaksu. A w reklamach widzimy dzieci, dom lub piękną plażę, które to elementy wywołują w nas uczucie błogości.

Fale theta - mają częstotliwość od 4 do 8 Hz. Aktywność theta jest charakterystyczna dla odmiennych stanów świadomości takich jak trans (najgłębszy poziom medytacji), hipnoza, lekki sen, Ciało jest całkowicie odprężone, często nie mamy jego świadomości. Nie odczuwamy dotyku, bólu.

Niektórzy ludzie dość łatwo osiągają stan theta pozostając przytomnym. Wykorzystują to hipnotyzerzy. Hipnoza jest dziś dość powszechnie stosowaną metodą leczenia, zwłaszcza uzależnień. Pamiętajmy jednak, że w tym stanie jesteśmy prawie bezbronni, jeśli chodzi o podatność na sugestie.

Fale delta mają częstotliwość do 4 Hz. i obserwowane są w stanie głębokiego snu. Rzadko kiedy jest się świadomym w tym stanie.

Tempo życia współczesnego społeczeństwa powoduje dość gwałtowną zmienność fal mózgowych, która jest niekorzystna dla zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Narastający stres czy zmęczenie stają się również coraz większym społecznym problemem. Stres związany jest nie tylko z obecnym stylem życia, ale również dużym zanieczyszczeniem elektromagnetycznym, które prowadzi do rozstrojenia mózgu i chorób psychicznych jak depresja i schizofrenia. Stajemy się bardziej podatni na wywoływanie zmian częstotliwości fal mózgowych i uleganiu różnym wpływom.

Sposobem na poprawę sytuacji jest częste przebywanie na łonie natury z dala od urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Również nauka medytacji sprzyja równowadze psychicznej i fizycznej. Coraz częściej słyszymy określenie „rozwój duchowy”. Jest to obszerna dziedzina wiedzy i umiejętności, które warto nieustannie zgłębiać, gdyż służą budowaniu naszego właściwego postrzegania świata,  a co za tym idzie odporności na stosowane techniki manipulacji.
Polub nas na FacebookZobacz inne artykuły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz