.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

14 czerwca 2017

Przepis na szczęście poprzez trening czujnej obserwacji


Psychologiczny termin „flow” (w tłum. przepływ) oznacza emocjonalny stan uniesienia, uskrzydlenia. Stan ten jest osiągamy podczas wykonywania konkretnej czynności, która całkowicie nas pochłania. Nie jest ważny rezultat, nagroda lub kara,  gdy jesteśmy w stanie „flow”. Jesteśmy całkowicie skupieni, wręcz zatraceni wykonując daną czynność. Tylko w tym stanie osiągamy poczucie spełnienia i szczęścia a efekt naszej pracy będzie niebywały.

Twórcą koncepcji przepływu jako koncepcji motywacyjnej jest amerykański psycholog węgierskiego pochodzenia Mihály Csíkszentmihályi, według którego flow to stan pełnego skupienia umysłu na wykonywanej czynności charakteryzujący się brakiem samoświadomości, utratą poczucia czasu  oraz całkowitą wolnością od lęku i strachu.

Stan flow często osiągamy spontanicznie, gdy czynność, która  nas w danym momencie pochłania wynika z naszej pasji, np. tworzenie muzyki, ćwiczenie jogi, uprawianie sportu.

Co jednak, gdy nie mamy pasji, którym potrafimy się oddać bez względu na konsekwencje? Możemy nauczyć się odczuwania szczęścia poprzez codzienny trening czujnej obserwacji.  Pomoże nam w tym codzienna medytacja zwana vipassaną.

Vipassana oznacza „widzieć rzeczy takimi, jakimi są” i polega na samoobserwacji. Najbardziej skuteczną metodą jest codzienny trening poprzez medytację. Zaczynamy od 15 minut dziennie, docelowo medytujmy po 30 minut. Wystarczy usiąść w pozycji z wyprostowanym kręgosłupem na krześle lub w pozycji ze skrzyżowanymi nogami. Pozycja leżąca nie jest wskazana dla adeptów tej techniki ze względu na ryzyko zaśnięcia. Oddychamy spokojnie i obserwujemy otaczające nas rzeczy, dźwięki. Możemy zamknąć oczy. Zaczynamy obserwować myśli, które pojawiają się na ekranie umysłu. Staramy się nie dać wciągnąć emocjonalnie w te myśli, niech przepływają swobodnie, jedna za drugą. Po prostu obserwujesz, jesteś świadomy.Vipassanę można również praktykować wykonując codzienne czynności, jak jedzenie, zmywanie, spacer. Podczas posiłku skupiamy uwagę na czynności nakładania jedzenia na łyżkę, gryzienia, odczuwania smaków, delektujemy się świadomie smakami. Podczas spaceru obserwujemy wszystko, co dzieje się wokół nas, słyszymy każdy przejeżdżający samochód, dostrzegamy jego kolor i markę. Jesteśmy również świadomi napływających w tym momencie myśli.

Cała praktyka jest w rzeczywistości treningiem umysłowym. Podobnie jak ćwiczenia fizyczne, które wykonujemy, aby poprawić swoje zdrowie, Vipassana może być użyta do rozwijania zdrowego umysłu.

Z każdym dniem będziemy coraz bardziej świadomi otaczającego nas świata, co pozwoli nam na lepsze rozpoznanie sytuacji i zareagowanie stosownie do niej, na podejmowanie właściwych decyzji, nieuleganie wpływom i technikom manipulacyjnym.
Bibliografia:
www.wikipedia.org
www.wikibooks.org
https://www.pallava.dhamma.org

Zobacz inne artykuły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz