.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

21 lipca 2017

Mamy dwa życia!

Mamy dwa życia! 
Niedawno zdałem sobie z tego sprawę. Kiedyś myślałem, że nigdy nie umrę. W pewnym czasie przychodzi jednak refleksja, szkoda życia narażać. Można by też było pomyśleć, aby je jakoś przedłużyć, skoro tu tak fajnie.

Pierwsza myśl to dieta, trzeba by ja zmienić bo waga dochodzi do setki, ale o tym później. Na początek chcę się podzielić refleksją na temat ćwiczeń fizycznych, chodzenia, biegania, roweru, pływania itd. 

Wszyscy intuicyjnie wyczuwamy, ze  aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na jakość i długość naszego życia, ale  zastosowanie wyparcia przynosi ulgę, jak przy wypróżnianiu, więc pozbywając się koszmarnych myśli o uprawianiu sportu wracamy do równowagi psychicznej i żyjemy tylko raz.
Tymczasem, okazuje się, że przeprowadzono kilkaset badań naukowych o wpływie ćwiczeń fizycznych na nasze zdrowie fizyczne i udowodniono, że dzięki aktywności poprawia nam się wydolność organizmu, zmienia się metabolizm, co w pewnym wieku zaczyna mieć znaczenie, zmniejsza się podatność na zachorowania – cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, nowotwory. No i ciekawe, czy aktywność fizyczna wpływa na mózg, a jeżeli tak to w jaki sposób? 

Przeprowadzono metanalizę kilkuset badań naukowych o wpływie aktywności fizycznej na sprawność umysłową. Badania przeprowadzane były na ludziach i zwierzętach i dotyczyły ćwiczeń aerobowych (tlenowych), takich, które pozwalały na efektywne wykorzystywanie tlenu podczas ich wykonywania np. chodzenia, jazdy na rowerze, biegania, pływania. 

Okazuje się, że taka aktywność ma ogromny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Zdecydowanie zwiększa się kreatywność, percepcja, inteligencja, zdolność koncentracji, zapamiętywanie, planowanie, podzielność uwagi. U młodzieży z genetycznie obniżonymi zdolnościami intelektualnymi aktywność fizyczna wspomaga pozytywnie na ich rozwój.

U osób starszych, wykonywanie takich ćwiczeń powodowało zwiększenie istoty szarej i białej mózgu w obszarach związanych z zapamiętywaniem. Także ćwiczenia siłowe w podeszłym wieku, siłownia i metalowe kilogramy przerzucane z miejsca na miejsce mają bardzo dobry wpływ na kondycje osób starszych w zakresie ich pamięci oraz zdolności werbalnych. Pozytywny wpływ odnotowano tylko w wyniku bardzo intensywnych ćwiczeń, ale za to u staruszków z zaburzeniami pamięci i chorobą Alzhaimera.  

W wyniku badań wykazano, że intensywne ćwiczenia aerobowe w podeszłym wieku, w porównaniu do ćwiczeń rozciągających i tonizujące powiększają objętość mózgu. Badania te także wskazują, ze regularne uprawianie sportu powoduje opóźnienie starzenia się, zapobiega pogarszaniu funkcji poznawczych mózgu i demencji. Nawet rozpoczęcie ćwiczeń w podeszłym wieku polepsza funkcjonowanie i Zycie osób starszych. Zwłaszcza w obszarach podzielności uwagi, zapamiętywania i planowania.

J.K.Źródła:
1. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,383626,aktywnosc-fizyczna-wzmacnia-nie-tylko-miesnie-ale-i-mozg.html
2. http://www.trening-indywidualny.pl/zdrowie,szczegoly,aktywnosc-fizyczna-wzmacnia-nie-tylko-miesnie-ale-i-mozg,64.html; http://www.edupress.pl/warto-przeczytac/art,22,czy-aktywnosc-fizyczna-moze-zmieniac-mozg.htmlPoczątek formularza; notatki awf;


Polub nas na FacebookZobacz inne artykuły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz