.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

3 września 2017

3 proste techniki, które pomogą pokonać tremę podczas wystąpienia i przekonać słuchaczy to własnego pomysłu.


Wystąpienie przed szerszą publicznością, omówienie przygotowanej prezentacji przed grupą współpracowników czy nawet wzniesienie toastu na weselu  może być niezwykle stresujące. Istnieją jednak taktyki i słowa, dzięki którym nasza wypowiedź  będzie postrzegana jako mądrzejsza a nasze zachowanie zrównoważone i pewne siebie.

Jak zatem stać się lepszym mówcą?

1. Zastosuj taktykę KISS. 

KISS – Keep It Simple Stupid w tłum. “Nie komplikuj głuptasie” i oznacza, że wszystko powinno być maksymalnie proste, aby było właściwie zrozumiałe dla każdego nawet dla głupka. KISS nie  ma jednak oznaczać głupoty. 

Pierwotnie zasada ta stworzona została w lotnictwie dla projektowania systemów z prostymi możliwościami naprawy. Potem znalazła zastosowanie w tworzeniu oprogramowań. Mówi, że systemy działają najlepiej, gdy mają proste projekty, a nie złożone. I choć projektowanie zgodnie z zasadą KISS dotyczy dziś zazwyczaj inteligentnych systemów, to ich konstrukcja opiera się na maksymalnej prostocie, dzięki czemu ich wdrożenie to gwarantowany sukces. 

Jak zatem stosując zasadę KISS odnieść sukces jako mówca? Należy mówić wolno i prostym językiem. Im łatwiej komuś zrozumieć to, co mówicie, tym łatwiej jest go przekonać. Mózg źle reaguje na długie słowa, gdyż na ich przetworzenie potrzebuje więcej energii.  Naturalną tendencją mózgu jest jej oszczędzanie, dlatego im coś jest prostsze, tym mniejszy wysiłek skojarzeniowy. Wolne mówienie przykuwa ludzką uwagę. Sprawia, że postrzegani jesteśmy jako osoby mądre i wiarygodne. Szybsze tempo sprawia, że wydajemy się nerwowi. Należy jednak zachować umiar, gdyż zbyt wolne tempo wskaże znowu na niepewność. Przemawiając dobrze jest też robić pauzy, mówienie ciągiem  może wskazać na nierzetelność. 

Reguła KISS odnosi się nie tylko do przemówień.  Ludzie o prostszych nazwiskach wzbudzają większe zaufanie niż osoby o nazwiskach trudnych i długich. Stosuje się ją również w biznesie. Firmy o nazwach krótkich i łatwych do wymówienia szybciej wypracowują dobrą pozycję na rynku. 

Chcesz odnieść sukces? To nie komplikuj głuptasie! 
2. Efekt Superbohatera

Rewelacyjna technika, która pomoże ci wzmocnić pewność siebie podczas publicznego wystąpienia. Wyobraź sobie, że jesteś postacią z filmu lub komiksu, który znasz i jesteś superbohaterem.  Unikasz pocisków i masz moc rozwalania ścian. Brzmi irracjonalnie, ale się sprawdza. 

W sytuacji stresowej nasz organizm reaguje jak w sytuacji zagrożenia życia. Mózg zalewa ciało neuroprzekaźnikami, które powodują, że się zaczynamy się pocić,  serce wali jak młotem, ciało przygotowuje się do walki lub ucieczki. Jednak superbohaterowie nie uciekają.  Wystarczy, ze wyobrazisz sobie, że masz moc, dumną i  wyprostowaną postawę superbohatera a od razu zmieni się twoja mowa ciała. Będziesz odbierany jako kompetentny, wiarygodny i  pewny siebie. 
3. Powtórzenia 

Gdy zależy ci na przekonaniu słuchaczy do swojego projektu, zastosuj powtórzenia. Powtórzenie czegoś trzy razy sprawi, że ludzie uwierzą  w każde twoje słowo.


Istnieje pewne zjawisko psychologiczne jak iluzja prawdy. Polega na tym, że powtórzenie  danego sformułowania kilka razy sprawi, że zmienimy swoje przekonania.  „Nasze działanie było właściwe”, „postąpiliśmy właściwie”, „to było właściwe podejście do tematu” – wplecione w treść wystąpienia zaprogramuje w umyśle słuchacza fakt, że mamy rację. 

Przyczyną jest sposób, w jaki ewoluował nasz mózg. Powtórzenia są nam konieczne do uczenia się, wzmacniają połączenia miedzy neuronami przenoszącymi informacje.  

Pamiętaj jednak, że tego rodzaju manipulacjom jesteś poddawany również ty każdego dnia.
Jak sprzedawcy korzystają z reguły powtórzeń?
- To naprawdę dobra cena w stosunku do jakości.
- Zostaną panu pieniądze na inne wydatki.
- Będzie pan zadowolony, bo to naprawdę korzystna oferta.
Znajome? 
Powtórzenia oddziałują na nas w niewiarygodny sposób. 
Jak zatem pokonać tremę podczas wystąpienia i przekonać słuchaczy to naszego pomysłu?
1. Mów wolno i prostym językiem
2. Wzmocnij pewność siebie i uwierz we własną moc.
3. Zastosuj powtórzenia.

3 proste zasady a odmienią twoje życie.
Polub nas na FacebookZobacz inne artykuły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz