.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

13 października 2017

Co się dzieje z ciałem i umysłem podczas stanu hipnozy.


Hipnoza jest specyficznym stanem psychicznym określanym także jako szczególny stan relaksacji i podatności na różnego rodzaju sugestie innej osoby (hipnotyzera) lub też na sugestie siebie samego w przypadku autohipnozy. Jest to odmienny stan świadomości, podczas którego mózg wykazuje dominującą obecność fal theta o niższej niż zwykle częstotliwości od 4 do 8 do Hz, podczas gdy w normalnej codziennej aktywności mózg operuje na bazie fal beta od 14 do 30 Hz.

Wiele badań dotyczących aktywności mózgu podczas stanu hipnotycznego opublikował w „Cerebral Cortex”  (czasopiśmie naukowym w dziedzinie neuronauki skupiającym  się na korze mózgowej) profesor David Spiegel z Uniwersytetu Stanforda (USA).  Za pomocą badań rezonansem magnetycznym naukowcy sprawdzili, jak reaguje mózg człowieka na sprzeczne informacje. 

System monitorujący a system alarmowy
W czasie normalnego codziennego funkcjonowania, gdy pojawia się konflikt, aktywuje się w mózgu układ monitorujący i wysyła impulsy do kory przedczołowej, by uświadomić nam, że coś nie gra. Tymczasem u ludzi podatnych na hipnozę aktywuje się część monitorująca a obszar odbierający alarm nie działa. Wyniki badań pokazują, że komunikacja pomiędzy tymi dwoma obszarami mózgu jest całkowicie odcięta, co wpływa na pełną utratę trzeźwej oceny sytuacji. Oznacza to, że stajemy się bardzo podatni na sugestię, którą w normalnej aktywności mózgu nasz wewnętrzny system monitorujący by odrzucił.

Całkowita zależność od poleceń hipnotyzera
Hipnoza powoduje wyłącznie pewnych części mózgu. Cała uwaga skupiona jest na tym, co mówi hipnotyzer i niedostrzeganiu niczego więcej. Następuje niezwykła zależność pomiędzy hipnotyzerem a zahipnotyzowanym. Sugestia hipnotyzera ma całkowitą moc sprawczą. Powoduje, że osoba zahipnotyzowana dostrzega tylko to, co zostało jej podane w sugestii.   

Wyraźne sygnały z ciała
Podczas gdy niektóre części mózgu zostają wyłączone, w innych następuje wzmożona aktywność. Tak się dzieje  pomiędzy grzbietowo-boczną częścią kory przedczołowej a wyspą – strukturą zaliczaną do kresomózgowia. To z kolei pomaga maksymalnie skoncentrować się na sygnałach docierających z ciała. Ze względu na tę właściwość mózgu hipnoza zyskuje coraz większą popularność w medycynie, w leczeniu różnych fobii, nałogów i uwalnianiu traum.

Zagrożenia
Znając te fakty nie trudno również domyślić się kryjących się zagrożeń dla osób wyjątkowo podatnych na wprowadzenie w stan hipnotyczny ze strony ludzi nie mających dobrych zamiarów lub wykorzystujących hipnozę do realizacji własnych celów politycznych czy marketingowych.

Czy można rozpoznać stan hipnozy? Co się dzieje w tym stanie z ciałem i umysłem?

Odnotowano wiele poziomów osiągania stanu hipnotycznego. Według skali Davisa i Husbanda istnieje nawet 30 różnych poziomów podatności na hipnozę w zależności od cech osobowościowych. Upraszczając można je sklasyfikować do kilku w zależności od obserwowanych objawów:

Stan hipnoidalny.  W tym stanie następuje całkowite rozluźnienie mięśni i całego ciała, możliwe jest trzepotanie powiekami oraz niekontrolowane ruchy gałek ocznych po zamknięciu powiek. W tym stanie człowiek jest świadomy otoczenia, jednak jego podatność na sugestię jest już bardzo wysoka.

Lekki trans. W tym stanie charakterystyczna jest katalepsja (usztywnienie) oczu, kończyn i całego ciała. Zwykle jest się świadomym tego stanu ale możliwa jest również częściowa amnezja i nieświadomość otoczenia.


Średni trans. Możliwa jest całkowita utrata pamięci, osoba w tym stanie jest już uzależniona od podawanych sugestii przez hipnotyzera, widoczne są zmiany osobowości, możliwe są złudzenia kinestetyczne – halucynacje dotyczące ruchów, położenia ciała czy kończyn.

Głęboki trans. Następuje całkowite uzależnienie od sugestii do tego stopnia, że skuteczna staje się sugestia całkowitego braku odczuwania bólu. Znieczulenie ciała może osiągnąć tak znaczny poziom, jak po podaniu środków stosowanych w anestezjologii. Możliwe jest wymazanie wcześniejszych wspomnień oraz podanie sugestii posthipnotycznej, która po wyjściu z transu nadal wpływa na zachowania.Głębokość transu potrafi rozróżnić jedynie doświadczony hipnotyzer. Nie każdy jest również podatny na osiąganie głębszych poziomów hipnozy. Warto jednak zauważyć, że podatność na sugestię obserwuje się już w zupełnie lekkich stanach hipnoidalnych, które możemy u siebie zaobserwować, gdy czujemy się całkowicie zrelaksowani, trochę senni, gdy pojawia się skłonność do błądzenia myśli. Stan ten możemy sami wykorzystywać podając sobie korzystne dla nas sugestie. Bądźmy jednak również czujni, zwłaszcza podczas oglądania telewizji.

W dalszej części – korzystny wpływ autohipnozy – dlaczego warto jej się nauczyć?Źródła
https://profiles.stanford.edu/david-spiegel
https://scholar.google.pl/scholar?hl=pl&as_sdt=0,5&as_vis=1&q=Cerebral+Cortex+hypnosis+david+spiegel
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410655,mozg-pod-hipnoza.html
Polub nas na Facebook


CYKL ARTYKUŁÓW O HIPNOZIE 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz