.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

6 października 2017

Hipnoza. Dlaczego warto poznać jej naturę.

Hipnoza jest zjawiskiem od dawna znanym, jednak nadal otoczona jest aurą tajemniczości i pewnego rodzaju magii. Stanu hipnozy możemy doświadczyć często nie zdając sobie z tego sprawy. Jest powszechnie wykorzystywana w polityce, w marketingu i dla zabawy w klubach nocnych. Czytając ten tekst zapewne zdajesz już sobie również sprawę z bycia manipulowanym i wykorzystywanym za pomocą różnych technik, m.in. sugestii. Skuteczność sugestii niezwykle wzmacnia hipnoza, dlatego warto poznać jej naturę. 


W tym celu postanowiłam napisać serię artykułów, gdyż zjawisko to jest mi znane od lat młodości, kiedy to sama dla zabawy próbowałam swoich sił jako hipnotyzer na koleżankach.  Stany, jakie niektóre z tych osób osiągały pod wpływem sugestii wydawały się być dla jednych obserwatorów przerażające, dla innych niebezpieczne, dla mnie fascynujące. Mimo różnych opinii na temat hipnozy, lektura, odbyte warsztaty i własne doświadczenie nie pozwalają mi zanegować tego zjawiska jako rzeczywistego a nawet istotnego dla rozwoju naszych osobowości, poszerzania świadomości i zrozumienia samej natury wszechświata. 

Ponieważ hipnoza ma związek ze specyficzną pracą mózgu i głęboką relaksacją całego ciała  jest często określana mianem transu, w którym mamy dostęp do własnej podświadomości, zarówno do ukrytych traum jak i  ponadprzeciętnego potencjału.  Hipnozę możemy zatem praktykować w celach terapeutycznych oraz dla osiągnięcia wewnętrznej harmonii i korelacji własnego odważnego i kreatywnego „ja” ze światem zewnętrznym.

Moc transu znana jest i opisywana w starych księgach filozoficznych, widoczna jest w tradycji i wierzeniach ludów nie tylko tych z zamierzchłych czasów ale również tych współcześnie żyjących i stosujących swoje szamańskie rytuały plemion.

W Bhagawadgita utworze poetyckim, powstałym w III wieku p.n.e, stanowiącym dziś świętą księgę hinduizmu napisane jest:

„W tym stanie doskonałości, zwanym transem albo samadhi, umysł – dzięki praktyce medytacyjnej całkowicie wyzwolony jest od materialnych czynności mentalnych.
Doskonałość tę cechuje zdolność oglądania duszy czystym umysłem oraz czerpanie z tego przyjemności i szczęścia. W tym radosnym stanie człowiek pełen jest niekończącego się, transcendentalnego szczęścia, doświadczanego poprzez zmysły transcendentalne.
Ten, kto to osiągnął, żyje zawsze w prawdzie i uważa, że nie ma większej zdobyczy ponad to. Jest on zawsze zrównoważony, nawet w obliczu największych trudności. Stan ten jest prawdziwą wolnością od wszelkich nieszczęść wynikających z kontaktu z materią.” Bhagavad-gita 6.23

Indianie Hopi,  żyjący współcześnie w północno-wschodniej części Arizony, według pięknej tradycji, całkowicie zgodnej z naturą, wierzą, że ich misją  jest utrzymanie równowagi we współczesnym świecie. Misję swoją realizują poprzez przekazywanie światu swoich wizji otrzymywanych podczas ceremonii i rytuałów, osiągając odmienne stany świadomości. Dostrzegają w nich wszelkie anomalie i zagrożenia dla świata, które ogłaszają w formie przepowiedni. Nie wiadomo dokładnie, jak to się dzieje, jednak obserwatorzy kultury Indian Hopi potwierdzają, że od czasów drugiej wojny światowej, przepowiednie Hopi zostały uznane za wyjątkowo ważne. I chociaż zostały określone jako część mitologii, zyskały pewną niezależność i stały się centralnym punktem współczesnych zmian kulturowych społeczności. (więcej na http://www.zb.eco.pl/bzb/15/hopi.htm)

Przykładów potwierdzających korzystny wpływ na umysł i ciało właściwie wykorzystywanego stanu hipnozy można by przytoczyć dużo więcej.  Wiedzy tej nie ignoruje dziś również współczesna nauka o człowieku. Hipnoza może zmienić potencjał naszego mózgu a co za tym idzie, nasze postrzeganie i nasze życie. Ma coraz szersze zastosowanie w medycynie w leczeniu inwazyjnym bez użycia środków przeciwbólowych, w psychoterapii – w leczeniu uzależnień i różnego rodzaju fobii. 

W serii artykułów o hipnozie poruszę różne aspekty tego tajemniczego stanu.
·   Co się dzieje z ciałem i umysłem podczas stanu hipnozy, poziomy hipnozy.
·   Korzyści z autohipnozy
·   Zastosowanie w medycynie.
·   Manipulacja stosowana w mediach z użyciem sugestii hipnotycznej.
·   Hipnoza jako narzędzie do kontroli umysłów.
·  Hipnoza sceniczna – wykorzystywanie fenomenów jak katalepsja, chodzenie po rozżarzonych węglach, szkle, siła magnetyczna.

Ciąg dalszy już wkrótce.


Przeczytaj też:
Odmienne stany świadomości
- czym są i jak są wykorzystywane
w technikach manipulacjiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz