.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

20 października 2017

Korzystny wpływ autohipnozy – dlaczego warto jej się nauczyć?


Hipnoza to stan, w  którym człowiek osiąga całkowite rozluźnienie. Mięśnie pozbywają się wszystkich napięć, umysł się całkowicie uspakaja. Jeśli nie jest ci obca medytacja, wiesz, o czym piszę. Stosując autohipnozę osiągasz  stan trochę głębszy niż medytacja. Oznacza on większe rozluźnienie ciała, oraz dominację fal mózgowych theta. Więcej o falach mózgowych w artykuleGłębokość transu jest wyłącznie przez ciebie kontrolowana. Zazwyczaj pozostajesz świadomy otoczenia.

Na rynku można znaleźć wiele pozycji do samodzielnej nauki medytacji i autohipnozy. W tym artykule chcę cię raczej zachęcić do treningu i poszerzania wiedzy na ten temat. 

Współczesna hipnoterapia bazuje na osiągnięciach Miltona Ericksona (1901 – 1980), którego zainteresowanie psychologią i psychiatrią, zrodziło się w wyniku przeżytych przez niego ciężkich chorób. Był dyslektykiem, cierpiał na arytmię serca, daltonizm a na skutek zachorowania na polio doznał ciężkiego paraliżu. I gdy lekarze byli już przekonani o jego nieuchronnej śmierci, umysł Ericksona pracował intensywnie. Leżąc całkowicie sparaliżowany obserwował otaczających go ludzi, analizował komunikację niewerbalną i język ciała. Szybko spostrzegł, że treści wyrażane za jej pomocą często stały w sprzeczności do tych zawartych w wypowiedziach słownych.  

Leżąc w tym stanie zaczął również sięgać głębiej do własnych wspomnień i przeżyć, które, jak się okazało, były emocjonalnie nadal żywe.  Dokonywał niezwykłych odkryć, na których w dalszym etapie życia bazował jego system leczniczy.

Najważniejszym odkryciem były obserwacje wielkiego wpływu na życie, zdrowie i los człowieka jego umysłu nieświadomego.  Odkrył również moc sugestii. 

Przełomowym momentem w jego chorobie było pewne zdarzenie. Kiedy był jeszcze całkowicie sparaliżowany, pragnął wyjrzeć przez okno i zauważył, że fotel delikatnie poruszył się. Erickson zaczął przywoływać “cielesne wspomnienia” aktywności mięśniowej własnego organizmu. Koncentrując się na nich zaczął powoli odzyskiwać kontrolę nad częściami ciała, aż do momentu, gdy był w stanie mówić i poruszać rękoma. W 1921 roku, po prawie dwunastu miesiącach ćwiczeń, rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Wisconsin.  Ericskon studiował psychiatrię i psychologię. Już w trakcie studiów pisał pierwsze artykuły na temat hipnozy. Niestety choroby ciągle uprzykrzały my życie.  Nie opuszczały go niedowłady różnych części ciała. Cierpiał także na przewlekłe bóle. Wykorzystując poprzednie doświadczenia, radził sobie z chorobą i bólem używając autohipnozy. 

Erickson uznawany jest dzisiaj za autorytet w dziedzinie leczenia zaburzeń psychicznych za pomocą hipnozy. Znaczącym wkładem Ericksona w dziedzinie zdrowia psychicznego było m.in. traktowanie nieświadomej części umysłu jako kreatywnej i generującej rozwiązania. To było celem pracy terapeutycznej Ericksona, która stała się podwaliną współczesnej psychoterapii  Na bazie jego odkryć opiera się też dzisiejszy system szkoleń motywacyjnych pod nazwą NLP (Neurolingwistyczne programowanie). 

Z pracy terapeutycznej Ericksona wynika, że rozwiązania wszystkich naszych problemów zarówno zdrowotnych jak i życiowych, zawodowych czy finansowych są w nas samych. Trans jest stanem, w którym człowiek ma możliwość skontaktowania się z ukrytymi zasobami swojej osobowości, w których osiąga niesamowitą motywację, aby uczyć się od nieświadomości w bezpośredni sposób. 

Każdy człowiek posiada podświadome zasoby do dokonania wszelkich zmian. Wystarczy nauczyć się do nich dotrzeć, najlepiej samemu w sposób kontrolowany. I tu z pomocą przychodzi nam autohipnoza. 

Świadomi, w miarę postępującego odprężenia i wyciszania się zmysłów docieramy do głębszych warstw naszej podświadomości, pojawiają się obrazy z przeszłości, emocje, które uświadamiają nam źródła naszych problemów. Odprężenie następuje również w naszych komórkach mózgowych, coś się porządkuje, układa. Skutki widoczne są zazwyczaj później po wyjściu z hipnozy, gdy naglę wpadamy na genialne rozwiązanie problemu lub inne twórcze podejście. Pojawiają się nowe pomysły, budzi się nasza kreatywność. 

Gdy chcemy coś zmienić lub wzmocnić w  nas samych również autohipnoza przychodzi nam z pomocą. W tym stanie umysł nie wyłącza się,  dzięki czemu można sobie podać wcześniej przygotowane sugestie.  Można odrzucić niepokojące myśli, poprawić postawy, kontrolować pragnienia, rozproszyć lęki, pielęgnować  nadzieje – właściwie wszystko, co możliwe jest dzięki posthipnotycznej sugestii. 

Autohipnozy można również używać do uśmierzania bólu. Na to jednak trzeba uważać. Ból można uśmierzać leżąc np. na fotelu dentystycznym ale należy zawsze pamiętać, żeby nigdy nie ignorować sygnałów pochodzących z ciała. 

W następnym artykule: zastosowanie hipnozy w medycynie.

Żródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Milton_Erickson
„Hipnoza. Teoria, praktyka, zastosowanie” Raphael H.Rhodes.
Polub nas na Facebook

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz