.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

28 października 2018

Siła przekazu i potęga mediów - realne zagrożenie dla współczesnego społeczeństwa


Zastanawiasz się czasem, jakie oddziaływanie ma przekaz medialny na budowanie nastrojów społecznych, kształtowanie poglądów i potrzeb? Ogromny! 

Jak to kiedyś powiedział Jim Morison „Ktokolwiek kontroluje media, kontroluje umysł” 

Nawiązuję do tej sentencji, w związku z rocznicą pewnego dziwnego wydarzenia, które miało miejsce w USA. 

Dokładnie 80 lat temu 30 października 1938 r. setki tysięcy Amerykanów uwierzyło, że ziemię zaatakowali Marsjanie. Sprawcą tego zamieszania okazał się niczego nieświadomy 23-letni wówczas Orson Wells, utalentowany dramaturg, stawiający swoje pierwsze kroki jako reżyser teatralny i radiowy. Tego dnia o godzinie 20:00 została wyemitowana radiowa audycja produkcji stacji CBS wyreżyserowana przez Wellsa pt. „Wojna światów” 

Była to adaptacja powieści z gatunku science fiction Herberta Georga Wellsa o tym samym tytule. Audycję otwierała zapowiedź, że jest to program – słuchowisko. Informacja ta, jak się potem okazało, umknęła słuchaczom, którzy słysząc doskonałą grę aktorską wykonawców, wpadli w zbiorową panikę, wierząc, że faktycznie Marsjanie zaatakowali ziemię. 

W słuchowisku wykorzystano pomysł wiadomości z ostatniej chwili przerywający, jak się wydawało zwyczajną radiową audycję muzyczną, by podać wstrząsającą wiadomość: „naukowiec w Mount Jennings Observatory w Chicago spostrzegł serię wybuchów na planecie Mars”. 

Dalszy ciąg audycji został doskonale wyreżyserowany w sposób budujący narastające napięcie. Reporter – postać słuchowiska – donosił: 

„Panie i panowie, to najstraszniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem... Ktoś się wyłania! Ktoś, albo coś... Czy to oczy? To może być twarz. Wielkie nieba, coś wyczołguje się z cienia niczym szary wąż" 

"Przybysze" przystąpili do ataku i zaczęli podpalać wszystko, co znaleźli na swojej drodze. Co najmniej 40 osób leży martwych na polu na zachód od Grover's Mill.”

Gdy napięcie u słuchaczy rosło słychać było informację: 

„Do akcji wkracza wojsko, jednak żołnierze także padają martwi." 

Następnie do słuchaczy zwraca się Sekretarz Zasobów Wewnętrznych USA. Głos aktora grającego tę postać przypomina - z rozmysłem - głos prezydenta Franklina Roosevelta: 

"Musimy zmierzyć się z naszym adwersarzem jako naród zjednoczony i odważny, gotowy walczyć o podtrzymanie ludzkiej supremacji na Ziemi". 

Kolejne wiadomości już tylko wzmagają panikę. 

„Trwa ewakuacja Nowego Jorku, armia USA przegrywa w nierównej walce z Marsjanami.” 

Tysiące ludzi zaczęło już w trakcie słuchowiska wydzwaniać do stacji radiowych i na policję. Ludzie wychodzili z domów. Panika przybierała na sile z każdą godziną. Ze sklepów zaczęły znikać zapasy żywności i wody, ludzie gromadzili się w kościołach, zakładając maski przeciwgazowe. 

Następnego dnia po audycji Wells publicznie przepraszał za wywołaną panikę, która, jak twierdził, nie była jego zamiarem. Czy aby na pewno? 

Świat stał przed realnym zagrożeniem wybuchu II wojny światowej, ogólne napięcie społeczne już było wysokie. Niektórzy fanatycy teorii spiskowej donoszą nawet, że był to specjalnie przeprowadzony eksperyment, który miał sprawdzić podatność społeczeństwa na przekaz medialny, ludzką podatność na fobię, postawę fatalistyczną i strach przed wojną. 

Nie wiemy, czy celem tej audycji rzeczywiście było badanie zachowania społeczeństwa w warunkach ogólnokrajowej paniki, czy był to całkowity przypadek. Jednak wnioski nasuwają się same. 

Dziś może ludzie nie uwierzyliby w tego rodzaju mistyfikację ale podatność na przekaż płynący z mediów ma niewątpliwie równie silne oddziaływanie, zwłaszcza na dzieci. Patrzmy więc i kontrolujmy, jakiego rodzaju przekazowi są poddawane codziennie nasze pociechy. Oglądajmy razem bajki, gdyż w dzisiejszych czasach nie są one bezpieczne dla kształtowania ich wrażliwości, postaw i potrzeb. Nie pozwalajmy, aby wpływały na nie ludzie żądni władzy i wielkich pieniędzy.

Uwaga też na posty w mediach społecznościowych! FB, Twitter, Instagram to dziś niezwykle skuteczne narzędzie do wywoływania napięć społecznych. Wystarczy trochę wnikliwości, aby dostrzec, jak pod przykrywką nawoływania do tolerancji wyrabiane jest w jednych poczucie winy, w innych jeszcze większej awersji. I ile agresji i nienawiści zalewa tablice użytkowników. Kształtujmy swoje postawy świadomie.

Orson Welles - War Of The Worlds - Radio Broadcast 1938 - Complete Broadcast.


Zobacz inne artykuły

4 komentarze:

 1. Super blog, polecam także urokmilosny24.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.rozwojowiec.pl/3602/tak-toba-manipuluja/
  Tak.
  Media świadomie manipulują oglądającymi ,zastraszają ich i wprowadzają w błąd!
  Dlatego ja wyrzuciłam ogłupiacza ponad 12 lat temu i codziennie spotykam osoby, które też go wyrzuciły ��

  OdpowiedzUsuń