.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

23 listopada 2017

Techniki oddziaływania na ludzi.


Praktycznie codziennie jesteśmy obiektem różnych manipulacji, w efekcie których nieświadomie ulegamy wpływom innych osób. Tylko znajomość tych taktyk i czujna obserwacja może pomóc uodpornić się, choć wymaga dość sporego treningu.

Na początek wskażę ci kilka najwyraźniejszych i często stosowanych metod w międzyludzkich relacjach.

Efekt wyświadczonej przysługi. 
Zwany też pod nazwą efektu Benjamina Franklina. Czasami znajdujemy się w sytuacji, którą oceniamy krytycznie na skutek działań innej osoby. Jeśli osoba ta będzie potrzebowała twojej aprobaty i poparcia, może zastosować znaną od paru wieków technikę i poprosić cię o wyrządzenie dla niej drobnej przysługi, której nie da się odmówić.
Jeśli znalazłeś się kiedyś w podobnej sytuacji na pewno zauważyłeś zmianę swojego nastawienia na bardziej życzliwe. Jest to naturalna tendencja do zmiany postawy wobec osób, dla których zrobiło się coś dobrego.
Więcej o efekcie Benjamina Franklina przeczytasz tu.

Skuteczność próśb o pożyczkę lub dokonanie zakupu.
Chcesz, aby ktoś spełnił twoją prawdziwą prośbę, to poprzedź ją inną prośbą bardzo wygórowaną, której ta osoba na pewno nie spełni. Innymi słowy technika ta polega na proszeniu o znacznie wyższą kwotę lub bardziej wartościowy zakup, niż w rzeczywistości jest potrzebny zwłaszcza w sytuacji spodziewanej odmowy. Kiedy kolejna prośba dotyczy znacznie mniejszej kwoty lub mniej wartościowej rzeczy zwykle już nie spotyka się z odmową. W porównaniu do poprzedniej prośby wydaje się możliwa do realizacji, zwłaszcza, że kolejna odmowa może już źle o odmawiającym świadczyć. Technikę tę doskonale rozpracowały dzieci. Jeśli je masz, wiesz doskonale, o czym mówię.
Sam możesz również wykorzystać tę metodę np. prosząc szefa o podwyżkę.

Pochlebstwa i komplementy.
Kto ich nie lubi? Trafne czy nietrafne działają na nas zadziwiająco.  Świadomi tego faktu, pochlebców staramy się traktować z dystansem. W efekcie jednak okazuje się zwykle, że pochlebców traktujemy o wiele życzliwiej i wykazujemy wobec nich skłonność do uległości. Nie zalecam od razu pracy nad zmianą swojego nastawienia wobec takich osób, jednak mała powściągliwość nie zaszkodzi.

Naśladowanie.
Podobny sposób ubierania się, mówienia, fryzura, gesty sprawiają, że osoba naśladująca od razu staje się nam bliższa. Jeśli kiedyś zauważysz, że twoje zachowania podczas rozmowy, posiłku czy spaceru są naśladowane możesz być pewny, że poddawany jesteś manipulacji w celu zyskania sympatii.


Budujemy nasze relacje w różny sposób. Gdy jednak ktoś świadomie próbuje oddziaływać na naszą opinię, może warto się przyjrzeć, jaką rzeczywiście relację budujemy.Polub nas na FacebookPrzeczytaj też:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz