Kiedy patrzymy na nasze ręce, od razu wiemy, że są częścią naszego własnego ciała. To poczucie własności naszych kończyn jest podstawowym aspektem samoświadomości.
W 2004 roku badacze Ehrsson, Spence i Passingham przebadali neuronalne odpowiedniki posiadania części ciała oraz związane z nimi iluzje. Zbadano, co się dzieje w mózgu, gdy zamiast prawdziwej ręki badani widzieli sztuczną rękę z gumy. Eksperyment znany jest pod nazwa „iluzja gumowej ręki”.
Osoby badane zostały ulokowane w taki sposób, aby ich lewa ręka była ukryta poza zasięgiem ich wzroku. W zamian zobaczyli przed sobą rękę z gumy.
Eksperymentatorzy pogładzili pędzlem obie ręce (prawdziwą i gumową). . Eksperyment wykazał, że jeśli dwie ręce zostały pogładzone synchronicznie i w tym samym kierunku, badani zaczęli odczuwać gumową rękę jako własną. Poproszeni o użycie prawej ręki, aby wskazać lewą rękę, przez większość czasu wskazywali gumową rękę.
Jeśli prawdziwe i gumowe ręce były głaskane w różnych kierunkach lub w różnych momentach, badani nie doświadczali gumowej ręki jako własnej.
Podczas eksperymentu rejestrowano również aktywność w mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Ujawniono, że aktywność nerwowa w korze przedruchowej odzwierciedlała poczucie własności ręki nawet gdy dotykana była ręka z gumy. Osoby badane utożsamiały się ze sztuczną ręką do tego stopnia, że bardzo spontanicznie reagowały na nadchodzące zagrożenie bólowe.
Wyniki eksperymentu stanowią nadal zagadkę i podkreślają tajemniczość naszej ogólnej samoświadomości. Dla świata medycznego są jednak znaczące i wykorzystywane w badaniach nad przywróceniem sprawności ciała po udarze a także w leczeniu bólu kończyn fantomowych po amputacji.
Zobaczcie zresztą sami przebieg eksperymentu na przypadkowych ludziach i reakcje badanych.
Żródła
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15232072
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz