.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

26 stycznia 2018

Złudzenie przeniesienia ciała – błędny odczyt mózgu, jak to możliwe?


Kiedy patrzymy na nasze ręce, od razu wiemy, że są częścią naszego własnego ciała. To poczucie własności naszych kończyn jest podstawowym aspektem samoświadomości. 

W 2004 roku badacze Ehrsson, Spence i Passingham przebadali neuronalne odpowiedniki posiadania części ciała oraz związane z nimi iluzje. Zbadano, co się dzieje w mózgu, gdy zamiast prawdziwej ręki badani widzieli sztuczną rękę z gumy. Eksperyment znany jest pod nazwa „iluzja gumowej ręki”.

Osoby badane zostały ulokowane w taki sposób, aby ich lewa ręka była ukryta poza zasięgiem ich wzroku. W zamian zobaczyli przed sobą rękę z gumy. 

Eksperymentatorzy pogładzili pędzlem obie ręce (prawdziwą i gumową). . Eksperyment wykazał, że jeśli dwie ręce zostały pogładzone synchronicznie i w tym samym kierunku, badani zaczęli odczuwać gumową rękę jako własną. Poproszeni o użycie prawej ręki, aby wskazać lewą rękę, przez większość czasu wskazywali gumową rękę. 

Jeśli prawdziwe i gumowe ręce były głaskane w różnych kierunkach lub w różnych momentach, badani nie doświadczali gumowej ręki jako własnej. 

Podczas eksperymentu rejestrowano również aktywność w mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Ujawniono, że  aktywność nerwowa w korze przedruchowej odzwierciedlała poczucie własności ręki nawet gdy dotykana była ręka z gumy. Osoby badane utożsamiały się ze sztuczną ręką do tego stopnia, że bardzo spontanicznie reagowały na nadchodzące zagrożenie bólowe. 

Wyniki eksperymentu stanowią nadal zagadkę i podkreślają tajemniczość naszej ogólnej samoświadomości. Dla świata medycznego są jednak znaczące i wykorzystywane w badaniach nad przywróceniem sprawności ciała po udarze a także w leczeniu bólu kończyn fantomowych po amputacji. 

Zobaczcie zresztą sami przebieg eksperymentu na przypadkowych ludziach i reakcje badanych. 
Żródła
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15232072Polub nas na Facebook

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz