.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

31 sierpnia 2017

Jak oszukuje nas nasz własny mózg?


"Nasza wiedza ma początek w tym co czujemy"
 ~Leonardo da Vinci.

Uwaga to potężna rzecz, kreuje waszą rzeczywistość. Jednak to mózg powoduje, że zachowujemy się w określony sposób. Jak działa ludzki mózg? 

Mózg to miliardy neuronów pochłaniających ogromne zasoby naszej energii, aby doskonale sterować naszym ciałem i percepcją. Jednak dla mózgu priorytetem jest oszczędzanie energii, dlatego czynności wykonywane rutynowo odbywają się poza naszą świadomością. Mózg w większości czasu działa na autopilocie. 

Autopilot w mózgu widać wyraźnie podczas wykonywania kilku czynności na raz, np. pisanie sms-ów przy jednoczesnym jedzeniu jabłka podczas spaceru czy prowadzenie samochodu. Nie musimy skupiać uwagi na dźwigni biegów, pedałach jak to było na pierwszej lekcji jazdy, czynności wykonujemy za pomocą programów obecnych w mózgu. 

Niestety, jak wykazują badania, podobnie dzieje się z naszym postrzeganiem świata. Coś podejmuje za nas decyzje, zanim o nich pomyślimy. Mózg działa jak automat. 

Według badań przeprowadzonych w Centrum Badań nad Mózgiem w Sydney 99 procent tego, co widzimy, to obrazy pochodzące z pamięci. Nasze narządy zmysłu dostarczają nam jedynie 1 procent naszej percepcji. Obrazy gromadzimy przez całe życie i bazujemy na nich do tego stopnia, że nasz mózg potrafi wręcz zafałszować obrazy docierające faktycznie do siatkówki oka. Dlatego często nie widzimy czegoś lub widzimy coś, czego nie ma, gdyż po prostu wmawiamy to sobie. Jest to bardzo silny mechanizm, który powoduje, że postrzegamy rzeczywistość poprzez nasze wcześniej wyrobione nastawienia. Tak patrzymy na świat. 

Susana Martinez-Conde profesor Uniwersytetu w Nowym Jorku w dziedzinie neuronauki opublikowała wiele swoich badań na temat tworzenia rzeczywistości poprzez pryzmat naszych wspomnień i wyuczonych wzorców. Wiele badań Martinez-Conde koncentruje się na tym, jak nasze mózgi tworzą percepcyjne i poznawcze złudzenia w życiu codziennym. Jak się okazuje precyzyjne odzwierciedlanie rzeczywistości za pomocą naszych zmysłów jest właściwie niemożliwe. Układ czuciowy, pamięć oraz wiedza – to wykorzystuje mózg do oceny rzeczywistości a nie to co widzą oczy. W ten sposób powstaje gigantyczna symulacja rzeczywistości. Czy istnieje zatem uniwersalna prawda? 

Pewien amerykański psycholog obliczył, że mózg ludzki może jednocześnie przyswoić 11 milionów nowych informacji. Do naszej świadomości dociera zaledwie 40 informacji, jednak i to jest dla naszego mózgu niekiedy dużo. Dlatego pobyt w nowym miejscu lub środowisku jest dla nas taki wyczerpujący. Dużo energii zużywa nasz mózg na świadome postrzeganie. Jednak w miarę powtarzania się zdarzeń i twarzy w mózgu włącza się autopilot i coraz więcej szczegółów nie dociera do naszej świadomości. 

Dlatego dużo lepiej potrafimy opisać z pamięci całkiem nowe miejsce lub wygląd nowo poznanej osoby niż to, w którym bywamy codziennie i już nie zwracamy uwagi na szczegóły. 

Również w obliczu zagrożenia mózg przestawia się na działanie bardziej świadome, zwalnia się tempo wykonywania czynności rutynowych, natomiast nasza wola staje się bardziej plastyczna, koncentrujemy uwagę na nowej rzeczy, analizujemy i dzięki temu lepiej dostrzegamy rzeczy wydarzające się wokół nas. 

Działanie mózgu opiera się na przeszłych obrazach do tego stopnia, że potrafimy stworzyć fikcyjny obraz wydarzeń, które zupełnie nie miały miejsca, jednak idealnie pasują do danej sytuacji. Termin ten psychologowie określają mianem konfabulacją - inaczej wspomnieniem rzekomym. Charakteryzuje się on tym, że brakujące wspomnienia uzupełniane są informacjami nieprawdziwymi, które możliwie dobrze pasują do całego logicznego ciągu wydarzeń. Przy tym konfabulujący człowiek jest przekonany o prawdziwości tych wspomnień. 

Konfabulacja jest dziś na tyle dobrze zbadanym zjawiskiem, że jest już uwzględniana przez sądy w procesie dowodowym. 

Nasz mózg łatwo jest również oszukać poprzez odwrócenie uwagi. Gdy koncentrujemy się na konkretnych zadaniach, zwykle są to nowe rzeczy lub czynności, umyka nam spory obszar rzeczywistości rozgrywającej się w tym czasie wokół nas. Wystarczy odwrócić naszą uwagę, aby już poza naszą świadomą kontrolą zrobić coś innego gdzieś indziej. Na przykład wyciągnąć nam portfel z kieszeni. 

O sile tego zjawiska napiszę w innym artykule, aby dziś już, drogi czytelniku, nie przeciążyć twojego mózgu. Poniżej przedstawię jeszcze kilka przykładów jak nasz mózg obiera niektóre bodźce wzrokowe, aby na koniec ponownie zacytować Leonardo da Vinci: 


"Nasza wiedza ma początek w tym co czujemy"Ile kolorów widzisz na tym obrazku? 
Otóż na obrazku nie ma koloru niebieskiego. Sąsiedztwo różowych pasków powoduje, że zielony widzimy jako niebieski. Wystarczy że zakryjesz ręką część obrazu pozostawiając widzenie wyłącznie „niebieskiego”, aby odbiór zmienił się.

Czy na kwadratach widzisz jeden odcień szarości, czy dwa? Ozywiście jest jeden odcień, jednak tło powoduje, ze widzimy dwa. Zakryj tło i odczekaj chwilę patrząc na kwadraty.
Widzisz szachownica z czarno-białymi kwadratami? Szare połówki zarówno czarno-białych kwadratów są w rzeczywistości tym samym kolorze. Kolor szary może być postrzegany jako czarny lub biały w zależności od koloru obok niego.


Polub nas na FacebookZobacz inne artykuły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz