.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

28 lutego 2018

MENTALIZM – rzeczywistość czy magia?


Mentalizm jest praktyką, która została wypracowywana przez tysiące poprzez obserwację ludzkiego zachowania. Podstawą analizy jest również badanie psychiki oraz biologicznych właściwości organów jak mózg czy gałki oczne. 
Wiedza ta jest wykorzystywana przez iluzjonistów, magików, którzy doskonaląc swoje umiejętności potrafią tak pokierować naszym postrzeganiem, że widzimy to, co chcą, abyśmy widzieli.

Trudno znaleźć na rynku dobry materiał, poradnik, jak nauczyć się konkretnych trików, sztuczek, gdyż jest to ściśle strzeżona tajemnica.
Czy można zatem nauczyć się mentalizmu? Tak. Jednak jest to zadanie dla wytrwałych poszukiwaczy. 

Przede wszystkim należy dokładnie zgłębić tajniki ludzkich zachowań oraz uwarunkowania psychologiczne, jak te, opisane poniżej. 

Zimy odczyt. To zbiór technik stosowanych przez odczytującego do określania i podawania szczegółowych informacji o innych osobach poprzez odpowiednie formułowanie pytań. Po otrzymaniu pierwszych odpowiedzi odczytujący zadaje potem kolejne pytania, używając różnych metod. Badany odpowiadając na te pytania ujawnia przy okazji dodatkowe informacje, które są wykorzystywane przez odczytującego przy zadawaniu kolejnych pytań. Umiejętnie odczytujący wykorzystują nawet bardzo nieznaczne wskazówki pochodzące z wyrazu twarzy i mowy ciała. Choć odczytujący może dorzucać jakieś informacje od siebie, większość wypowiedzianych faktów pochodzi od badanego i jest jedynie przeformułowana przez odczytującego. 

Mowa ciała. Jest to zbiór gestów, mimiki twarzy, postaw ciała, jego usytuowania, natężenie głosu itp. Mówimy nie tylko słowami ale również ciałem. Przy czym słowa umiemy dobierać świadomie natomiast mowa ciała jest często poza naszą kontrolą. 

Efekt potwierdzenia. 
To naturalna tendencja do selekcjonowania informacji, które potwierdzą wcześniejsze oczekiwania czy hipotezy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe. Wcześniej zasugerowana teza, w którą uwierzyliśmy, staje się fundamentem, który ciężko podważyć. Sprytny mentalista potrafi wykorzystać różne techniki sugestii własnych hipotez czy wniosków, aby potem zastosować psychologiczny efekt potwierdzenia. 

Techniki sugestii. 
W tym celu wykorzystuje się hipnozę, określone ruchy jak dotknięcie ramienia, odwrócenie uwagi, różne metody NLP. 

Ćwiczenie pamięci. 
Psychoiluzjoniści mają doskonałą pamięć, doskonaloną żmudnie wykonywanymi ćwiczeniami mentalnymi. Dostępnych jest dużo materiałów na temat mnemotechnik czyli sposobów na szybkie zapamiętywanie i uczenie się. 

Predyspozycje biologiczne
Zgłębianie wiedzy na temat właściwości naszego wzroku czy mózgu są również istotne. Czy wiesz, że widzisz obszar boczny pod kątem nawet 100 stopni, gdy patrzysz na wprost? Nie jesteś świadomy tego. Jednak mózg doskonale zapamiętuje migawki obrazów ukazujących się na granicy kąta widzenia. 

Z innych trików wzrokowych warto wymienić przekaz podprogowy. Dotyczy bodźców wzrokowych lub słuchowych, które trwają zbyt krótko, by mogły zostać świadomie zarejestrowane. Podawane w ten sposób informacje niestety oddziałują na nasze późniejsze spostrzeżenia czy wybory. 

Sama wiedza w wyżej opisanych obszarach nie jest wystarczająca, aby być dobrym mentalistą. Czujna obserwacja ludzi, zachowań oraz systematyczny trening to kolejne warunki, aby osiągnąć doskonałość. Nie zachęcam tu do nauki w celu manipulacji ludźmi. Mam jednak nadzieję, że wzbudzona ciekawość, zachęci cię do przestudiowania bardziej szczegółowych materiałów na te tematy, zmusi do myślenia i zmieni sposób obserwacji otaczającego cię świata.Polub nas na Facebook
Zobacz inne artykuły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz