.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

26 lutego 2018

Uwięzieni we własnych myślach - budowanie tożsamości.


Myśli stanowią realną rzeczywistość. Nie wiem, jak to zbadano, ale w różnych publikacjach naukowych można przeczytać, że w głowach ludzi powstaje od 60-ciu do 70-ciu tysięcy myśli dziennie a 90 % z nich jest kopią tych, które mieliśmy dzień wcześniej. Zauważ, ile rutynowych czynności, wymagających wytworzenia tych samych myśli, wykonujesz każdego dnia od momentu otworzenia rano oczu do ponownego pójścia do łóżka. 

Anatomia myślenia.

Produkowanie tych samych myśli sprawia, że podejmujemy te same wybory. Te same wybory prowadzą do wprowadzania w życie tych samych zachowań. Te same zachowania prowadzą z kolei do tych samych doświadczeń. Te same doświadczenia prowadzą do powstawania tych samych emocji. A te same emocje napędzają te same myśli. Wpadamy w błędne koło i w ten sposób kształtujemy własną rzeczywistość, która każdego dnia wygląda podobnie. Tak samo, jak i nasze samopoczucie. 

Codzienne myśli tworzą przekonania i postawy.

Co to oznacza? Na przykład, jeśli w twojej głowie rodzi się seria dobrych myśli, związana z serią dobrych uczuć, możesz powiedzieć „mam dziś dobrą postawę”. Natomiast, gdy zdarzy ci się seria negatywnych myśli, powiązana z wynikającymi z nich negatywnymi uczuciami, możesz powiedzieć „mam dziś złą postawę”. Jeśli któraś z nich zdarzy się wystarczającą ilość razy, stanie się automatyczna. Jeśli powtarzasz lub podtrzymujesz określoną postawę wystarczająco długo i łączysz je ze sobą, wtedy tworzysz swoje przekonanie. 

Przekonanie jest przedłużeniem twojego samopoczucia, w zasadzie przekonania są myślami i uczuciami (postawami), które pielęgnujesz w sobie tak długo, że stają się stałym elementem twoich obwodów w mózgu i emocjonalnie uwarunkowujesz nimi swoje ciało. Można powiedzieć, ze się od nich uzależniasz i jest to powód, dla którego tak trudno je zmienić i dlaczego czujesz się dziwnie, gdy starasz się je podważyć. 

Jeżeli ciągle rozpamiętujesz określoną sytuację z przeszłości a co za tym idzie przywołujesz powiązane z nią emocje wpadasz w błędne koło. Twoje codzienne samopoczucie warunkowane jest ciągle tymi samymi impulsami. Jeśli sytuacja jest negatywna, złe będzie i samopoczucie. Przestajesz zauważać inne strony życia.Wniosek z tego wywodu jest następujący: 

Twoja percepcja określona jest twoimi wcześniejszymi doświadczeniami i staje się twoją drugą naturą. Jest tak automatyczna, że nawet nie zwracasz uwagi na to, jaka rzeczywistość jest naprawdę. Wtedy nieświadomie akceptujesz i zgadzasz się na taką rzeczywistość, choć nie jesteś z niej do końca zadowolony. Skutki ugrzęźnięcia w błędnym kole myślenia. 

=> Otaczasz się ludźmi i wybierasz sytuacje życiowe podtrzymujące twoje przekonania, ponieważ dzięki temu czujesz, że panujesz nad swoim życiem, dają ci poczucie bezpieczeństwa. Twoje otoczenie natomiast determinuje twój sposób myślenia, zachowania i samopoczucia.

=> Uparcie trzymasz się własnych ocen i spostrzeżeń, opartych na bazie wcześniejszych doświadczeń, choć często dostrzegasz w sytuacji, której bronisz, wiele niedoskonałości. Inaczej nie potrafisz. 

=> Wierzysz w rzeczy, które niekoniecznie muszą być prawdziwe (jak diagnozy lekarskie). Wiele z nich ma negatywny wpływ na nasze życie, zdrowie i szczęście. 

Przykładowe schematy myślenia:

* Jestem słaby z matematyki, gdyż zawsze miałem złe oceny (a może byłeś słaby, bo miałeś złego nauczyciela?)
* Nie mam szczęścia w życiu, ciągle przytrafiają mi się pechowe sytuacje (negatywna postawa podtrzymująca przekonanie).
* Nie jestem zbyt przystojny, dlatego jestem singlem. (samoocena wywołująca konkretne emocje i odwrotnie).
* Moja choroba jest uwarunkowana genetycznie i nie mam szans na wyleczenie. (wiara w autorytety i społeczne ugruntowanie poglądów). 


Jeśli chcesz coś zmienić. 

Zmiana przekonań jest bezwzględnym warunkiem zmiany twojego życia. Przyjrzyj się swoim poglądom i nawykom. Zadaj sobie pytanie: na które przekonania i spostrzeżenia o sobie i własnym życiu nieświadomie wydajesz pozwolenie, a które chciałbyś zmienić, by stworzyć nowe samopoczucie. Co by było, gdybyś kilka razy dziennie powtarzał sobie, że stale przytrafia mi się coś dobrego lub zabawnego? Albo „mam głowę pełną pomysłów, jestem kreatywny i pewny siebie”? 

Zamiana przekonań nie jest prosta ale też nie jest niemożliwa. Zacznij od akceptacji tego faktu i sięgnij do dalszej lektury. Polecam książki dra Joe Dispenza, który opisuje możliwości ludzkiego umysłu, wykorzystując najnowsze odkrycia neurobiologii i fizyki kwantowej, jak przeprogramować swój mózg, wyleczyć choroby i prowadzić bardziej spełnione życie. 

Artykuł zawiera wybrane fragmenty książki „Efekt placebo” dra Joe Dispenza. 

Inne spojrzenie na zagadnienie błędnej oceny rzeczywistości oraz skutków osobistej percepcji znajdziesz w artykułach:
"Jak oszukuje nas nasz własny  mózg"
"Złudzenia optyczne - kiedy mózg płata nam figle"


Przeczytaj też:
"Czy możemy się wyleczyć zmieniając sposób myślenia"
"Uwaga na szczęście"

"Umysł to praca mózgu - neurobiologia w poszukiwaniu twojej drogi do zdrowia"


Polub nas na Facebook
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz