.

.
Istnieją pytania, na które stale poszukujemy odpowiedzi.
Czytając zawarte tu treści poznasz ukryte techniki manipulacji stosowane nie tylko przez reklamodawców, sprzedawców, przywódców politycznych i religijnych ale również przez otaczających cię ludzi. Odkryjesz również ograniczenia własnej percepcji oraz biologiczne predyspozycje do ulegania złudzeniom. Dostrzeżesz przyczyny typowych zachowań i bariery społeczne utrudniające wyjście z tego "matrixu".
Staniesz się obserwatorem mającym wpływ na realizowanie swojego życia a nie wykonawcą planów innych ludzi. Wiedza to uaktywnienie własnych możliwości, poprawa jakości własnego życia, otoczenia, poprawa stanu zdrowia i finansów.
Naszym celem jest skłonić czytelnika do obserwacji otaczającego go świata oraz zachęcić do dalszych poszukiwań.

17 września 2018

Moc słów i ich podświadomy wpływ na życie.

Słowa, z którymi mamy styczność, podświadomie wpływają na to, jakie podejmujemy decyzje i jak się zachowujemy. 

Fakt ten udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Przeprowadzili oni już w latach 90-tych ciekawy eksperyment na trzech grupach ludzi w różnym wieku i o różnym wykształceniu. Eksperyment przeprowadzony został dwuetapowo. 

Na początek każda z tych grup otrzymała do wypełnienia banalnie prosty test, polegający na uzupełnieniu zdań o brakujące słowa. 

Grupa pierwsza otrzymała test, w którym brakowało słów jak „odwaga”, „życzliwość”, „pewność siebie”, „szacunek”, „sukces” - czyli słów pozytywnych. Druga grupa otrzymała test, w którym brakowało słów negatywnych. Trzecia – grupa kontrolna - otrzymała zupełnie neutralny test. 

Dodatkowo każdy badany otrzymał jeszcze jedno zadanie, aby po wypełnieniu testu zgłosić się do eksperymentatora. Każda z tych osób zastawała go w takiej samej sytuacji – rozmawiającego przez telefon. Co się okazało? 

W czasie pierwszych 10 minut eksperymentatorowi przerwało rozmowę tylko 16 % osób z grupy pierwszej, czyli tej, która wypełniała test słowami związanymi z uprzejmością. Znacząca większość grzecznie poczekała, aż ten skończy swoją długą pogawędkę. W grupie drugiej, czyli tej, która wypełniła test słowami związanym z nieuprzejmością, rozmowę przerwało 67 % osób. Natomiast w grupie trzeciej – kontrolnej rozmowę przerwało 38 % osób.
Badanie powtórzono w różnych formach i zawsze wynik był podobny. 


Wnioski nasuwają się same. Sama styczność ze słowami o określonym przekazie wpływa na późniejsze zachowanie. I dzieje się to niestety bez udziału świadomości. 

Pomyślcie teraz, na jakie informacje kierujecie swoją uwagę podczas dnia. Jeżeli oglądacie zbyt dużo wiadomości telewizyjnych, przesyconych informacjami o wojnach i ludzkich tragediach, czytacie toksyczne artykuły w internecie czy nawet angażujecie się w niektóre kampanie w mediach społecznościowych pełnych propagandy, nawoływania do agresji i braku tolerancji, to pomyślcie z jakim nastawieniem ruszycie za chwilę świat? Pełnym życzliwości i dystansu czy raczej wrogości i nadpobudliwej reakcji na niepożądane sytuacje? 

Wiedząc o tym możemy mieć wpływ na to, jak wyglądać będzie nasz dzień, nasze życie oraz otoczenie. SŁOWA MAJĄ MOC. Wykorzystujmy ją dobrze. 

Co by było, gdybyśmy codziennie kogoś pochwalili, podziękowali za cokolwiek, uśmiechnęli się do nieznajomego? Tak po prostu. 

Źródło: Automaticity of Social Behavior: Direct Effects of Trait Construct and Stereotype Activation on Action, John A. Bargh, Mark Chen, and Lara Burrows, New York University, 1996 r.


Przeczytaj też:
"Przepis na szczęście poprzez trening czujnej uważności"
"Poza granice zmysłu - dotknięcie nieznanego"
"Jak efekt zakotwiczenia manipuluje naszą percepcją"

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza